Skip to content

Szkółka winorośli Uprawa i sprzedaż sadzonek winorośli

O winoroślach

Winorośl to jedna z najstarszych roślin towarzysząca ludzkości. Od najdawniejszych czasów ludzkość będąca w podróży zabierała ze sobą dwie rośliny: zboża oraz winorośle. Z kłosa powstawał chleb, a z winorośli wino, które człowiek mógł pić zamiast zatrutej wody. Na naszych terenach tradycje uprawy wina sięgają lat 40tych i 50tych. Uprawa winorośli na Ziemi Lubuskiej może wydawać się ryzykownym przedsięwzięciem. Z jednej strony temperatury na naszych terenach są nieco wyższe niż na wschodzie Polski, ale w porównaniu do zachodniej Europy jesteśmy rejonem dość chłodnym. Mamy ekstremalne zimy, gorące lata, a jesienią nie zawsze jest tak ciepło, jakbyśmy sobie tego życzyli. Czy wobec tego uprawa winorośli w naszym kraju jest możliwa? Oczywiście! Istnieje wiele odmian, które można uprawiać z dużym powodzeniem.

Nasza winnica uprawia różne rodzaje winnej latorośli. Obecnie powierzchnia winnicy przekracza 1,5h z czego 1h to uprawa w gruncie z przeznaczeniem na wino. Część winnicy przeznaczona jest pod uprawę odmian deserowych. Zimą znajdują się one pod osłoną, natomiast odmiany moszczowe bezpośrednio w gruncie. Nie wolno również zapomnieć o odmianach testowanych. Ze względu na to, że nasza winnica jest szkółką winorośli, zanim wprowadzimy nowe odmiany do obrotu, testujemy je przez kilka lat. Sprzedajemy około 40 odmian winorośli. Kolejne testujemy i sprowadzamy, aby poszerzyć naszą ofertę handlową. Przez wszystkie lata prowadzenia winnicy przez nasze gospodarstwo przewinęła się masa szczepów i sadzonek winogron. Zaczynając od Skarbu Pannonii przez odmiany pochodzące z Mołdawii, aż po ostatnie doświadczenia oparte na szczepach z Niemiec, Czech, Austrii i Słowacji. Jest spośród czego wybierać. Zachęcamy do zapoznania się z odmianami sadzonek winorośli, które oferujemy poniżej. 

szkółka winorośli

SZKÓŁKA WINOROŚLI

Winnica może poszczycić się naprawdę dużą kolekcją winorośli deserowych i moszczowych. Oferujemy odmiany pochodzące z różnych zakątków Europy i spoza niej, co daje dużo możliwości w wyborze krzewów na różne stanowiska i miejsca. Wieloletnia obserwacja odmian sprawiła, że jesteśmy w stanie dobrać sadzonki winorośli na różne stanowiska, nawet te mniej sprzyjające ciepłolubnej roślinie.

Obecnie w szkółce jest kilkadziesiąt odmian sadzonek winorośli w kategoriach:

– deserowe
– moszczowe
– ogólnoużytkowe

SADZONKI WINOROŚL MOSZCZOWA

SADZONKI WINOROŚL DESEROWA