Skip to content

Enoturystyka Zwiedzanie winnicy, degustacje

Enoturystyka (od greckiego słowa oinos czyli wino) to turystyka winiarska lub inaczej enologiczna. Forma turystyki kwalifikowanej, która polega na zwiedzaniu regionów związanych z uprawą winorośli oraz miejsc produkcji wina. Nieodłącznym elementem enoturystyki jest także  udział w imprezach i festynach związanych z winem.

Podstawowym motywem wyjazdu może być chęć spędzenia czasu na łonie natury.  Enoturystykę możemy zaliczyć do turystyki rekreacyjnej, a uwzględniając wiejską lokalizację winnic, można ją przypisać do agroturystyki

Warto jednak podkreślić inny motyw kierujący turystami, a mianowicie otwartość i chęć zdobywania wiedzy z dziedziny uprawy winorośli, produkcji wina i kultury winiarskiej. W tym przypadku enoturystyka przedstawiana jest, jako jedna z form turystyki poznawczej, której głównym motywem jest poznanie: przyrody, kultury oraz środowiska życia społecznego.

Produkcja wina, szczególnie w Europie, ma wielowiekową tradycję, co zatem wiąże enoturystykę z turystyką kulturową. Sam trunek będący produktem charakteryzującym dany region (w naszym przypadku województwo lubuskie) powiązany jest z jedzeniem i kuchnią regionalną. Degustacja będąca nieodłącznym elementem enoturystyki pozwala zakwalifikować ją również do  turystyki kulinarnej.

Enoturystyka

Enoturystyka promuje głównie regionalne, lokalne wina. Województwo lubuskie doskonale wpisuje się w region enoturystyki ze względu na całe bogactwo przepięknych i urokliwych upraw winorośli. Główna atrakcja i punkt obowiązkowy na turystycznej mapie naszego regionu to właśnie winnice. Winnice lubuskie kojarzą się z winnicami w Zielonej Górze, ale lubuskie uprawy winorośli to także te w Górzykowie, Zaborze, Świdnicy czy Starym Kisielinie. Nasza Winnica położona jest w Starej Wsi, niedaleko Nowej Soli. Jest to wyjątkowo malownicze miejsce leżące przy samym środku biegu rzeki Odry. Winnice lubuskie są szczególnie znane w Polsce ze względu na odbywające się co roku słynne winobranie – Zielona Góra to centrum tego wydarzenia. Od 1998 roku regularnie uczestniczymy w winobraniu wystawiając nasze produkty. Obchodzimy zielonogórskie święto wina promując i propagując uprawę winorośli. Nie obce są nam także inne atrakcje winobrania, jak choćby winobraniowy korowód, w którym chętnie uczestniczymy.  

Zwiedzanie winnic

Zwiedzanie winnych grodów to przede wszystkim degustacja win przy akompaniamencie lokalnych serów i przekąsek, ale nie należy zapominać o całej gamie wiedzy skupionej wokół sztuki wytwarzania wina. Zwiedzając winnicę można poznać i zgłębić takie zagadnienia jak szkółka winorośli czy sadzonki winorośli, co pozwoli na poznanie procesu powstawania wina od podszewki. Można nauczyć się jak dobierać wina do potraw, a także jak degustować sery w połączeniu z winem. Może zainteresować Państwa także poznawanie smaków, aromatów i barw wina albo najważniejsze regiony winiarskie świata. Apetyt rośnie w miarę jedzenia ( lub picia), dlatego polecamy noclegi w winnicy, jeśli zapragną Państwo, aby zwiedzanie winnicy przekształciło się w dłuższą podróż. W końcu wino nie lubi pośpiechu! Pokoje dostępne w winnicy Kinga urządzone są w rustykalnym, winiarskim stylu. Wiejskie klimaty, rejsy po Odrze, jazda konna, szkółkarstwo, warsztaty kulinarne – to wszystko dostępne jest dla Państwa w ofercie naszej agroturystyki – Winna Chata.

Turystyka kulinarna

Nie sposób nie wspomnieć także o turystyce kulinarnej, która jest tak istotną częścią enoturystyki. Kuchnia regionalna oparta o tradycyjne produkty, czyli tak zwany slow food. Smaczna, zdrowa kuchnia wymaga przecież czasu i zaangażowania. Specjalnie dla gości organizujemy warsztaty z gotowania, na których promujemy lokalną kuchnię, a potrawy przygotowujemy z produktów uprawianych w naszej winnicy. Proszę także pamiętać, że nasze warsztaty to nie tylko winnica i winiarnia. Spotkania, rozmowy przy dobrym winie i smacznym jedzeniu – to dla nas najważniejsze!

Winnica Kinga oferuje szeroką gamę atrakcji podczas pobytu, kursy i pakiety specjalne.

Oferta jest kierowana do grup od 6 do 60 osób.
Jeśli chcą Państwo odwiedzić naszą winnicę indywidualnie zapraszamy raz w miesiącu od maja do sierpnia.
Aktualne terminy są podane na naszym facebooku. Sprawdź terminy

Aby nas odwiedzić prosimy o rezerwacje telefoniczna lub mailową:

609 528 581

kinga@winnicakinga.pl

Poczuj naturalny rytm wypoczynku

Zadzwoń 609 528 581

winnica

Wspólnie zaplanujemy dla Was niezapomniany wypoczynek wśród winorośli rosnących w urokliwym zakolu Odry.

enoturystyka zwiedzanie winnicy

OFERTY W WINNICY (od maja do listopada)

Obejmuje kilkugodzinny pobyt w winnicy,
zwiedzanie oraz degustację win w starej drewnianej w rybakówce.
Oferta dla grup 6 do 60 osób.

Dodatkowo do wymienionych pakietów możemy dołączyć degustację
regionalnych serów z wprowadzeniem jak degustować sery w połączeniu z winem. Pakiety degustacyjne mogą być rozszerzone o degustację większej ilości win, każda kolejna próba wina to dodatkowa opłata.

PAKIET 1
– degustacja 1 gatunku wina,
– smalec i swojski chleb,
– degustacja konfitury winogronowej,
– zwiedzanie winnicy

PAKIET 3
– degustacja 2 gatunków wina
– deska przekąsek i owoce
– gorący poczęstunek
– zwiedzanie winnicy

PAKIET 2
– degustacja 2 gatunków wina, 
– deska regionalnych przekąsek
– patera owoców z winnicy
– zwiedzanie winnicy

PAKIET 4
– degustacja 3 gatunków wina
– deska przekąsek i owoce
– gorący poczęstunek
– deser winogronowy
– zwiedzanie winnicy

KURSY WINIARSKIE

odbywają się na terenie winnicy i są kierowane do grup od 10 do 25 osób

Kurs winogrodniczy
– szkolenie w zakresie uprawy
– praktyczne zajęcia w winnicy
– materiały szkoleniowe

Kurs enologiczny
– szkolenie w zakresie produkcji win białych, różowych i czerwonych
– degustacja 3 gatunków wina
– deska przekąsek lub owoce
– gorący poczęstunek
– deser winogronowy
– zwiedzanie winnicy i winiarni
– materiały szkoleniowe

Kurs sommelierski (150zł od osoby)
– dugustacja 2 win regionalnych kontra 2 wina świata
– poznawanie smaków, aromatów i barw wina
– poznawanie najważniejszych regionów winiarskich świata
– dobieranie win do potraw
– kolacja degustacyjna z wybranym winem i potrawą.

enoturystyka kurs winiarski

PAKIETY SPECJALNE

„Spacer po środkowej Odrze”

Oferta dla grup zorganizowanych, która łączy w sobie wizytę w winnicy,
rejs galarami po Odrze oraz degustacje serów kozich
nad brzegiem rzeki.

„Wizyta w 3 winnicach”
Jest to pakiet dla entuzjastów lokalnych win i zabytków.  Oferta obejmuje wizytę w trzech winnicach i trzech miastach.  Turyści mają okazje zobaczyć winnice i okoliczne zabytki oraz ciekawe miejsca polecane przez samych winiarzy.

„Rejs po Odrze”
Zapraszamy zorganizowane grupy na kilkugodzinny rejs po Odrze.
Rejs statkiem jest atrakcją samą w sobie.  My dodatkowo mamy dla Państwa możliwość degustacji win z naszej winnicy, położonej nad sama rzeką. Uczestnicy spotkania otrzymają pamiątkowy kieliszek,
a przygotowana degustacja będzie nie zapomnianym przeżyciem podczas rejsu. Degustacja win może być połączona z degustacją lokalnych serów.

Dodatkowe atrakcje
– jazda konna
– spływy kajakowe
– rejsy galarami
– oferta dla najmłodszych: warsztaty obejmujące jazdę konną i zajęcia przyrodnicze