Winnica Kinga, woj. lubuskie

O winie

 

WYGLĄD, ZAPACH , SMAK


 

Degustacja wina to nauka z szczyptą magii. Wino możemy "rozebrać" na części pierwsze i opisać chemicznymi wzorami, ale wino tak naprawdę to zmysły i jeżeli natrafimy na zacny trunek to trudno będzie chłodno określić jaki on jest, raczej będziemy go rozpatrywać w kategorii przyjemności i to jest zasadnicza wyższość wina nad innymi trunkami. Degustacja wina to jego poznawanie i delektowanie się nim. Wino nie lubi pośpiechu, zmęczenia, nikotyny i nadmiaru perfum. Lubi spokój, jasne wnętrza, białe tło do jego podziwiania, czasem blask świec i czyste wargi pozbawione pomadek i kremów. Jeżeli zapewnimy ten komfort winu możemy przejść do degustacji.

Pierwszy krok to wygląd - szata, suknia, barwa wina, jego struktura, gęstość w postaci łez na kieliszku.

Drugi krok to bukiet - zapach inaczej "pierwszy nos" i "drugi nos". Pierwszy nos to zapach wina unoszący się w kieliszku zaraz po nalaniu, jest krótki i lekko sugerujący co nas czeka, ale bywa czasem złudny. Drugi nos znacznie dłuższy i właściwy to zapach uwalniany przez mieszanie wina w kieliszku i właśnie w tym momencie odkrywamy potencjał danego wina, czy jest ulotne, czy dobrze zbudowane a może płytkie, czy ma nutę zapachową prowadzącą a może ma wiele warstw i z każdym nachyleniem do kieliszka odkrywamy kolejne zapachy. I tak można bez końca no chyba że wino jest płytkie, ale tej wersji nie zakładamy.

Kolejny krok - smak. Ostatni krok , który określa jak jest to konkretne wino, bo aby o nim powiedzieć musimy przejść te trzy etapy (kroki):obejrzeć, powąchać i posmakować. Mając w ustach wino nie przełykajmy go za szybko, potrzymajmy go w ustach płucząc zęby i podniebienie, warto czasem posiorbać bo tylko w ten może ekscentryczny sposób doszukamy się wszystkich niuansów i walorów smakowych wina. Zgodnie z sztuką należałoby wino wypluć chociaż czasem nie warto. Tak więc wino to nie tylko procesy chemiczne. Wino to historia jego powstawania od winnicy do piwnicy, to rocznik i temperament winiarza i w końcu wino to degustacja, która podświadomie zmienia nasz sposób życia ponieważ chcąc próbować wino musimy zwolnić kroku i okazuje się że degustujemy inne rzeczy. Smakujemy poranną kawę, doszukujemy się smaków i niuansów w codziennym obiedzie a gryzienie jabłka staje się inspiracja do degustacji jakiegoś wina i oby miłej konwersacji przy nim.

Strony www Zielona Góra