Winnica Kinga, woj. lubuskie

O nas

 

Winnica Kinga to pokoleniowe gospodarstwo winiarskie założone w 1985 roku, obecnie prowadzone przez drugie pokolenie Kingę i Roberta Koziarskich przy ciepłym wsparciu twórców winnicy rodziców Kingi , Halinę i Wojciecha Kowalewskich.

 

Do roku 1997 winnica opierała się głównie na uprawie odmian deserowych z przewagą szczepu „Skarb Pannonii”,którą do dnia dzisiejszego darzy dużym sentymentem

Rok 1997 był przełomowy w historii winnicy. Powódź, która nas dotknęła zmusiła do odbudowy całej plantacji.

Od tamtej pory winnica zmieniła swój charakter, została wzbogacona o nowe odmiany w tym wiele szczepów moszczowych.

Bazę do dnia dzisiejszego stanowią odmiany mołdawskie sprowadzone przez Wojciecha Kowalewskiego z Instytutu Winorośli w Kiszyniowie w Mołdawii

Obecnie winnica może poszczycić się pewnymi osiągnięciami. Została nagrodzona przez Marszałka woj. Lubuskiego Andrzeja Bocheńskiego za sukcesy gospodarcze i promocje woj. Lubuskiego.

Wino z „Winnicy Kinga” zostało nagrodzone pierwszym miejscem w Eliminacjach Regionalnych konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo”

 uzyskało miano produktu tradycyjnego nadanego przez Ministerstwo Rolnictwa.

Ale nim moszcz zmieni się w wino musi dojść do winobrania, które jest odzwierciedleniem prac jakie wykonywał winoogrodnik podczas całego cyklu wegetacji winorośli.

Podczas Święta Winobrania i podobnych świąt nasza winnica wystawia swoje produkty, promuje i propaguje uprawę winorośli.

Winnica Kinga wyróżnia się na tle innych podobnych gospodarstw winiarskich położeniem i ofertą która obejmuje nie tylko enoturystykę ale również szkółkarstwo i winiarskie przetwórstwo. To spod ręki Pani Haliny wychodzą wyjątkowe konfitury winogronowe, octy winne, kiszone liście czy owoce w zalewach na bazie wina. Gospodarstwo poprzez położenie geograficzne poszerza swoje usługi o atrakcje dla aktywnych turystów jak: rejsy i spływy po Odrze, możliwość skorzystania z turystyki konnej, rowerowej czy Nordic Walking.

Podczas pobytu turyści zapoznają się z historią rodziny, regionu maja okazję zobaczyć czym różni się uprawa winorośli deserowej od tej z przeznaczeniem na wino oraz popróbować specjałów takich jak gołąbki w liściach winogronowych oraz innych niespodzianek kulinarnych.

Goście po zwiedzaniu winiarskiego gospodarstwa wraz z gospodarzami biesiadują w rybakówce, starym drewnianym obiekcie który malowniczo wpisuje się w nadodrzański pejzaż. Turyści mogą dojechać do winnicy lub po wcześniejszym ustaleniu dopłynąć Odrą.

Zatrzymując się w okolicy Starej Wsi gdzie znajduje się Winnica Kinga warto wybrać się do okolicznych miejscowości aby zobaczyć ich atrakcje : Siedlisko i zamek Schonaichów nad Odrą, Kożuchów z średniowiecznym zamkiem i fortyfikacjami, Nowa Sól z pięknym portem i parkiem krasnala(znajduje się tutaj największy krasnoludek na świecie wpisany do księgi rekordów Gunnesa) ,Bytom Odrzański z urokliwą renesansowo-barokową starówka i wreszcie Zielona Góra winiarska stolica regionu gdzie na każdym kroku czuć winiarskiego ducha z piękną Palmiarnią na winnym wzgórzu i jedynym w Polsce Muzeum Wina.

Winnica Kinga zwracając uwagę na najwyższy poziom usług, nie zapewnia noclegów na miejscu w winnicy ale w zależności od oczekiwań gości organizuje noclegi w okolicy. Regionalne wyżywienie jest przewidziane podczas pobytu w winnicy oraz przy indywidualnych zamówieniach plenerowych. Winnica Kinga jest przygotowana do organizacji łączonych pakietów opartych o inne winnice lub uzupełniające usługi gospodarstw agroturystycznych.


 

Winnica przyjmuje grupy od 6 do 53 osób po wcześniejszej rezerwacji terminu.

Strony www Zielona Góra